Seminarium Duchowne sw. Cyryla i Metodego w Krakowie

Aktualności

Thansksgiving

Święto Dziekczynienia w seminarium

Poznać i zrozumieć, aby lepiej służyć. W tych słowach możemy zamknąć wspaniały czas przeżywania we wspólnocie seminaryjnej, jakże ważnego dla Amerykanów Thanksgiving Day Dnia Dziękczynienia. Dzień Dziękczynienia, przez niektórych nazywane Świętem Dziękczynienia, jest obok Uroczystości Bożego Narodzenia, jednym z najważniejszych dni dla mieszkańców USA. Choć oficjalnie stało się świętem narodowym w roku 1863, ustanowionym przez prezydenta Abrahama Lincolna, to początek związany jest z przybyciem angielskich osadników - purytanów, uciekających do Ameryki przed prześladowaniami religijnymi. Miało to miejsce w roku 1620 u wybrzeży Nowej Anglii - dzisiejszego miasta Plymouth. Niestety nowo przybyłych osadników zdziesiątkowała sroga zima, choroby i notoryczny brak żywności. Z nieoczekiwaną pomocą dla uciekinierów z Europy przybyli Indianie z plemienia Wampanoagów, którzy nie tylko udostępnili im żywność, ale w kolejnych miesiącach nauczyli ich sztuki przetrwania w nowym, zmieniającym się środowisku. Owocami współpracy, europejscy osadnicy mogli cieszyć się już pierwszej jesieni, kiedy zebrane plony okazały się bardzo udane. I właśnie ten fakt stał się impulsem do corocznego świętowania Thanksgiving Day, który obchodzony jest w każdy czwarty czwartek listopada.

Ten wyjątkowy dzień był kolejną okazją do odkrywania przez alumnów tradycji i zwyczajów związanych z kontekstem ich przyszłej pracy duszpasterskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

 

- Father all-powerful, your gifts of love are countless and your goodness infinite; as we come before you on Thanksgiving Day with gratitude for your kindness, open our hearts to have concern for every man, woman, and child, so that we may share your gifts in loving service - [Thanksgiving Day Collect, [w]: The Roman Missal, Catholic Book Publishing Corp.: New Jersey 2011, s. 863].